Kompletna 2020. godina je na sebe privukla previše pažnje, ali pred nama tek predstoji zanimljivo leto što se tiče sportskih dešavanja širom sveta. Iako i dalje nema publike na stadionima, na nekim mestima se i može videti nekoliko stotina lica, fudbal se vratio i prvenstva se polako privode kraju.
Engleska, koja važi za kolevku fudbala, sve češće izbacuje „dijamante“, koji se nažalost, ne izbruse na pravi način pa zbog toga ostanu zaboravljeni već po dolasku na veliku scenu.
Jedno ime se provlači kroz ogroman broj domaćih i svetskih medija, Džud Belingem, fudbaler Birmingem Sitija. Početkom sezone, ovaj fudbaler rođen 2003. godine, prekomandovan je u prvi tim i nakon debija sa samo 16 godina i 38 dana, postao je najmlađi fudbaler koji je zaigrao na „Sent Endrjuz“ stadionu.
Džud je doslovno dete Birmingema, stigao je tamo sa 8 godina i tako započeo svoje prve fudbalske korake. Vremenom je pokazao svoj talenat, te je na taj način sa samo 14 godina zaigrao za U18 ekipu Birmingema. Samo godinu dana kasnije, kada je napunio 15, debitovao je i za 23. ekipu Birmingema i na svom debiju postigao gol za pobedu protiv Notingema.
U martu 2019, Džud je na deset utakmica postigao čak tri gola, što je za njegov uzrast i igru sa znatno starijim igračima i više nego sjajan uspeh. Već tada ga je čuveni list „Four Four two“ uvrstio u listu „Top 50 engleskih tinejdžera“.
Jul te godine je doneo Džudu i stipendijski ugovor sa Birmingemom, prebačen je u prvi tim i ubrzo je dobio šansu koju je iskoristio na pravi način. Debitovao je u porazu Birmingema od Portsmuta, ali je bez obzira na rezultat bio proglašen igračem utakmice. Nakon toga, dobio je mesto u prvoj postavi, koje nije izgubio do samog kraja prvenstva.
Tokom sezone je skupio 44 utakmice za klub i 4 gola, ne preterano dobar učinak, ali s obzirom na to da je tek pre mesec dana napunio 17 godina, uz to da je Birmingem klub koji se cele sezone borio za opstanak u „najjačoj drugoj ligi na svetu“, Džud može da kaže da je imao uspešnu sezonu.
Kruna njegove sezone je stigla ovog leta, mnogi veliki klubovi su se interesovali i raspitivali za njega. Najuporniji su bili Mančester Junajted i Borusija iz Dortmunda.
Borusija je već imala sjajno iskustvo s dovođenjem tinejdžera iz Engleske. Podsetimo se, Džejdon Sančo je stigao u Nemačku za mizernu cenu koja nije premašila 10 miliona evra. Sada za njega ne žele ni da pomisle na ponudu ispod 100 miliona.
Mančester Junajted je upravo klub koji je na sve načine hteo da privoli Sanča da pređe kod njih. Međutim, smatraju da je prevelika cena 100 miliona, pa su se okrenuli mladom Belingemu.
Na žalost svih navijača Junajteda, Borusija je pobedila u ovoj borbi i za 23 miliona evra dobila još jedan dijamant engleskog fudbala. Mladi Džud će od naredne sezone nositi žuto-crni dres!
Ali, bez obzira na sve ovo, Birmingem Siti se odlučio za jedan nesvakidašnji potez. U američkim sportovima, prvenstveno se misli na NBA, česta je praksa da klubovi penzionišu broj čoveka koji je obeležio jedan deo istorije. Dirk Nowitzki, Šekil O’Nil, Kobe Brajant… samo su neka od mnogih imena kojima je ukazana ova čast.
Dok, sa druge strane, to u fudbalu i nije tako čest slučaj, moguće je, ali nije preterano često. Birmingem je izuzetak, jer je odlučio da povuče i penzioniše broj 22 koji je Džud nosio ove sezone. Nakon ove objave, naišli su na ogromno zgrožavanje celokupne fudbalske javnosti.
Nije čudno da u Engleskoj izraze ovakve znake pažnje, ali tu pričamo o, doslovno, legendama klubova. Kraj većine stadiona možete videti statue fudbalera, trenera koji su obeležili eru nekog kluba, ali ovo… Mladić sa 17 godina, koji je odigrao tek 40ak utakmica u sezoni, za zaborav će dobiti tu čast da se njegov broj penzioniše.
Poređenja radi, Milan je penzionisao brojeve Baresija i Maldinija, ali to su dva čoveka koja su ceo život tamo proveli. Ili, sa druge strane, slučaj Napolija koji je penzionisao broj 10 zbog velikog Maradone koji je ovom gradu doneo ogromne radosti.
Uprava je pokušala da se opravda rečima da je Džud za njih bio jako bitan tokom svih ovih prethodnih godina, ali je potez uprave Birmingema i dalje jako čudan, lud.