U sredu, 17. novembra, u prostorijama In Centra je održana promocija predloga praktične politike pod nazivom „Ekolitika“, koju je Centar za kreiranje politika i strategija objavio u okviru istoimenog projekta koji za cilj ima unapređenje zaštićenih područja na nivou grada Beograda.
Projekat „Ekolitika“ Centar sprovodi u saradnji sa WWF Adria, u okviru projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude“, koji je podržan od strane Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA). Gosti na promociji bili su dr Vera Arežina sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu i Vanja Jakšić ispred WWF Adria, a moderatorka je bila Ivana Miličević iz Centra za kreiranje politika i strategija. Bilo je reči o stanju u zaštićenim područjima u Beogradu, ulozi koje organizacije civilnog društva imaju u zaštiti prirode, kao i kreiranju javnih politika, ali i značaju istraživanja javnog mnjenja za formulisanje politika po meri građana. Poseban naglasak stavljen je na značaju istraživanja u mapiranju i rešavanju problema u oblasti zaštite životne sredine, a ovom prilikom su takođe predstavljeni i rezultati kvalitativnog istraživanja koje je Centar sproveo u okviru projekta.
Naime, metodom fokus grupe ispitani su stavovi mladih, odnosno srednjoškolaca, studenata i predstavnika organizacija civilnog društva, o zaštićenim područjima. Došlo se do saznanja o tome koliko mladi znaju o zaštićenim područjima, da li ih i zbog čega posećuju, koliko su im važna, kao i da li bi se aktivno uključili u njihovo očuvanje. Takođe, mladi su kroz razgovore ukazali na brojne probleme koje prepoznaju u zaštićenim područjima, ali i predstavili svoje ideje i predloge koji mogu doprineti unapređenju ovih područja.

Generalno, mladi su pokazali nizak nivo poznavanja zaštićenih područja na teritoriji grada Beograda, kao i regulative koja se na njih odnosi. Došlo se do zaključka da je proces upravljanja zaštićenim područjima mladima stran, kao i da oni nisu u dovoljnoj meri upoznati sa načinima na kojima se i sami mogu angažovati u zaštiti prirode u svom okruženju. Kao jedan od najvažnijih problema u vezi sa zaštitiom prirodnih područja prepoznat je nedostatak svesti građana koji nastaje kao posledica nedovoljnog stepena informisanosti. Mladi su posebno isticali značaj edukacije o ovim područjima, kao i promocije njihovog značaja za zajednicu, ukazujući pritom na ulogu koju društvene mreže mogu imati kao medij koji omogućava približavanje zaštićenih područjima ne samo mladima, već i širem krugu velikog broja korisnika. Takođe, oni su dali mnoštvo inovativnih ideja o tome kako je moguće unaprediti sadržaj i ponudu ovih područja svojim posetiocima, dok ujedno priroda u njima ostaje sačuvana. Rezultate istraživanja u celini možete pročitati ovde.
Saznanja o stavovima, odnosu i potrebama mladih kada su zaštićena područja u pitanju pomogla su članovima Centra u formulaciji predloga praktične politike za upravljanje zaštićenim područjima u Beogradu. S obzirom na to da je reč o prestonici koja se ubrzano razvija i gradi, prirodna područja u Beogradu postaju sve dragocenija utočišta za brojne posetioce u potrazi za mirom, svežim vazduhom i različitim biljnim i životinjskim vrstama. Da bi se priroda u ovim područjima sačuvala, ali i ispunio njihov potencijal, neophodno je unaprediti institucionalna rešenja i prakse upravljača.

„Ekolitika“ sadrži konkretne predloge o tome kako unaprediti upravljanje zaštićenim područjima tako da zaštićena područja u najvećoj mogućoj meri doprinose razvoju lokalne zajednice, ali i tako da građani budu ti koji aktivno doprinose očuvanju i razvoju zaštićenih područja. Predlog praktične politike možete u celini pročitati ovde.

Rezultati istraživanja: https://www.ckps.org.rs/wp-content/uploads/2021/09/Izvestaj-istrazivanja-WWF-4.pdf