NaslovnaKulturaMoskovska nedelja mode: Od sibirskih zvukova do globalnih trendova

Moskovska nedelja mode: Od sibirskih zvukova do globalnih trendova

-

Zavese su se spustile na Moskovskoj nedelji mode (MWF) uz grandiozan završetak koji je pokazao talenat istaknutih ruskih modnih škola, naglašen živom izvođenju ruskog etničkog ansambla OTYKEN. Ovaj ansambl koristi bogato muzičko nasleđe i instrumente severnih i sibirskih autohtonih naroda. Ekstravagantni završni događaj bio je vrhunac ovog osmodnevnog modnog spektlakla, koji se održao širom najvećeg grada Evrope, gde se okupilo više od 200 dizajnera, kako lokalnih tako i međunarodnih. U martu, MWF je izronio kao žarište kulture i trendova, postižući priznanje kao glavna platforma za lansiranje novih modnih brendova. Kako stvari stoje, rusko tržište za domaće modne brendove raste po godišnjoj stopi od 15% i otvara nove mogućnosti za međunarodne novajlije.

SARADNJE IZVAN GRANICA

Dizajneri iz 10 zemalja predstavili su svoju kreativnost na modnim pistama Moskovske nedelje mode: Kina, Indija, Južnoafrička Republika, Etiopija, Kostarika, Brazil, Egipat, Tunis, Indonezija i Turska. Svaki je koristio lokalne kulturne uticaje, od indigo palete i uzoraka inspirisanih keramičkim pločicama iz 16. veka u tuniskoj kolekciji Anissa Aida, do animal printova, etičkih detalja i složenih krojeva egipatskog brenda Alia Abaza. DOPE prodavnica, južnoafrički brend, spojila je moderne trendove sa lokalnim nasleđem. Ivonne Garita, promovišući održivu sporu modu, ponosno je označila svoje dizajne kao “Napravljeno u Kostariki”. Nova kolekcija kineskog brenda 致画ZHIHUA kanalisala je istočne umetničke vrednosti. Turski brend Emre Erdemoglu oduševio je novom muškom kolekcijom inspirisanom autentičnim turskim odevnim stilovima, dok je etiopski dizajner Mastewal Alemu predstavio kolekciju održivih večernjih haljina izrađenih od prirodnih materijala. Inspiracija sjajem ledenih kristala oblikovala je kolekciju indijskog brenda Geisha Designs, sa asimetričnim siluetama koje odaju počast tradicionalnim sarijima. Waseem Khadra (Egipat), Boys of Soweto (Južnoafrička Republika) i brend NBC (Indija) takođe su predstavili svoje kolekcije.

Domaći ruski brendovi takođe su crpeli inspiraciju iz globalnih kultura. Na primer, LUTANI je inspiraciju dobio iz južnoafričkih pejzaža, dok je SHAKLEIN spojio tradicionalne ruske krojeve odela sa istočnim uticajima. ZOTĒME je koristio inspiraciju iz Bauhaus principa i arhitekture Le Corbusiera, a ruska dizajnerka Svetlana Badanina kanalisala je lepotu Indije i Tajlanda u svojoj kolekciji. Brend XakaMa je amalgamirao orijentalne motive i asimetriju, a TimShee je prihvatio japanski minimalizam. Nastavljajući temu mode inspirisane kulturom, nova kolekcija ALENA MUSAEVA reinterpretirala je tradicionalne ruske folklorne elemente, a brend SHATU 1997 utkao je istoriju ruskih baleta.

ZVEZDE U PRVIM REDOVIMA I NA PISTI

Izvan i na pisti, MWF je takođe privukao globalne poznate ličnosti. Italijanska filmska legenda Ornella Muti gledala je kako njena ćerka, model, glumica i pevačica Naike Rivelli, defiluje za MaisonESVE. Kineska glumica Lily Ji, poznata po filmovima “Bitka za Pacifik – Pobuna” i “Spašavaj se ko može”, hvalila je ruske brendove BEENA, JULIA DALAKIAN, EFREMOV i GAPANOVICH, i krasila crveni tepih obučena u tradicionalnu hanfu dinastije Song i Qing. Turska zvezda Gizem Karaca, prepoznatljiva po ulogama u serijama “Sulejman Veličanstveni” i “Safir”, oduševljeno je komentarisala revije turskih i ruskih dizajnera poput Emre Erdemoglu, BEENA, VASSA&Co, EFREMOV i MEASURE. Da ne bi zaostajali, popularni ruski brendovi poput Loom by Rodina, Alena Akhmadullina i MASTERPEACE imali su posebne prezentacije, pri čemu je MASTERPEACE dobio značajno priznanje od strane Gizem Karaca. Moskovska nedelja mode takođe je privukla stručnjake iz industrije, novinare i kupce iz preko 20 zemalja, a direktni prenosi su dostigli 5 miliona pregleda širom 30 zemalja.

NOVA ERA PRECIZNOSTI

U zapaženom poduhvatu preciznosti i planiranja, Moskovska nedelja mode postavila je novi standard za tačnost u globalnoj modnoj sceni. Ove sezone, impresivnih 123 revije su besprekorno održane od 1. do 8. marta, na istorijskom mestu Centralnog izložbenog hola „Manjež“, na korak znamenitosti poput Kremlja i Crvenog trga i na najvećem izložbenom prostoru Rusije, u parku VDNH, arhitektonskom spomeniku prestonice Rusije.

Revije su postavljene neverovatnom brzinom, sa novim spektaklom otkrivenim svakih 15 minuta u programu. Neverovatno, svaka revija je počela u zakazanom minutu, potpuno popunjena što je dokaz dobre organizacije, nešto što redovni posetioci očekuju i poštuju. Ovo strogo pridržavanje rasporeda pokazalo se ključnim za besprekorno izvođenje direktnih prenosa. Digitalni doseg Nedelje mode bio je nezapamćen, sa preko 5 miliona pregleda iz preko 30 zemalja širom sveta.

ŽIVOPISNE BOJE PROLEĆA

Od fantastičnog do klasičnog, ruski dizajneri očarali su prisutne živopisnom paletom dizajna. Brend by /DAS/ je zaronio u čarobni svet slovenskih bajki, oživljavajući fiktivne i mitske likove kroz svoju najnoviju ponudu. U međuvremenu, Ermi je vešto spleo staro i novo, spajajući najnovije materijale sa tradicionalnim tkaninama poput koprive, lana i divlje svile sa zadivljujućim efektom.

Vintidž šarm bio je u punom cvatu sa kolekcijom Gerde Irène, gde su klasični motivi obogaćeni složenim cvetnim uzorcima i delikatnim perlicama. Kolchuga je crpela inspiraciju iz enigmatične privlačnosti skrivenih vrtova i dubokih dubina ljudske psihe, dok su modni stručnjaci povukli paralele između umetničkog majstorstva SERGEY SYSOEV-a i poznatog Dries Van Noten-a na kraju njegove revije.

U spoju prirode i tehnologije, dizajnerka Abzaeva je predstavila print inspirisan zloslutnim zvukom vetra iznad Bajkalskog jezera, donoseći inovativnu auditivnu dimenziju vizuelnoj estetici. BITTE_RUHE je publiku odvela kroz spektar trendova, od eterične lepote sirena do svečane grandioznosti srednjeg veka. BÜRO UNIQUE je pretvorio pistu u vibrantan cvetni spektakl, centrirajući svoju kolekciju oko motiva cvetajućeg vrta.

VASSA&Co istražio je složene matematike fraktalne geometrije u prostoru, prenoseći kompleksne teorije u nosivu umetnost. Večna elegancija je reinterpretirana sa modernim šmekom u revijama Surovaya i KOSS-a, prikazujući savremeni pristup klasičnim siluetama. Pank, gotički i futuristički elementi kombinovani od strane brenda IMK kulminirali su u izuzetno hrabroj izvedbi, dopunjeni kolekcijom LI LAB-a, koja je omogućila gotičku estetiku istaknutu osećajem smelosti i oslobođenja.

Kolekcija Yane Besfamilnaya crpela je inspiraciju iz ribolova, rezultirajući temom koja je i jedinstvena i duboko povezana sa prirodnim svetom. Doprinoseći dinamičnu komponentu događaju, DARYA KIPRIYANOVA je uključila koreografisane performanse u svoju reviju, dodajući pokret i dramu prezentaciji svojih dizajna.

Piste Moskovske nedelje mode bile su raskoš boja i kultura. Usred ove živosti, događaj nije izbegavao prikazivanje ‘skromne mode’ kroz kolekcije indonežanske IRMASARI JOEDAWINATA i ruskih brendova ZUHAT i MEASURE.

INKLUZIVNOST UZIMA CENTRALNO MESTO U MOSKVI

Revije su prikazale značajnu raznovrsnost. Inkluzivna raznolikost modela, uključujući žene sa Daunovim sindromom (modni brend KUZINA) i protezama (modni brend ANMOR), prošetala je pistom. Kolekcije su takođe prikazale jedinstvene ideje, uključujući počast ženama koje su doprinele nauci u kolekciji Dear Passenger N.

Održivost je bila glavna priča koja je prožimala mnoge kolekcije, uključujući ZA_ZA, SHCHUR, Maison Kaleidoscope, BEENA, VESTIAIRE, PASESHNIC i indijski brend NBC. Ove revije potvrdile su predanost Moskovske nedelje mode promovisanju održive mode.

Za više informacija posetite moscowfashion.ru.

POPULARNO

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

SLIČNO

Otvaranje izložbe Borjana Grujića: „Prikazujem ti se da bi se ti...

0
Sinoć je u Bazi kulturnih zbivanja otvorena nova samostalna izložba konceptualnog umetnika Borjana Grujića. Radovi inspirisani traumom i bolom pružaju posetiocima priliku da prepoznaju...

Ovacije i Negacije

Čorba i smrt

KOMENTARI

Cousin Rupert on U prašini ove planete
Слађана on Распето Косово
Небојша on Распето Косово
Aleksandar Sivački on El Pibe
Đorić Lazar on El Pibe
Ministar Zdravlja on 25 godina od Dejtonskog sporazuma
Младен on Učmala čaršija
Anita on Vladalac
washington on Kosmopolitizam Balkana
Nadežda on Vladalac
Владимир on Vladalac
Predivan tekst, hvala puno na ovome, vrlo je važno za sve nas on Revolucionarne ideje i dalje postoje, a postoje li revolucionari?