NaslovnaNaukaDruštvene„Znam da ništa ne znam“ za 21. vek

„Znam da ništa ne znam“ za 21. vek

-

U predgovoru svog romana ,,Sokrat – za vremena kriza i katastrofa“, Žan –Luj Sijani piše da su strepnja, neznanje i nezadovoljstvo imena naših Parki, tih drevnih božanstava , gospodarica naše istorije. Svakoj krizi i katastrofi koja nas je zadesila ovaj vrsni poznavalac istorije filozofije daje primer iz četvrtog veka pre naše ere. Babica misli, iscelitelj govora, Sokrat je želeo da brine o individualnoj duši, o njenim slepim i naslilnim željama, o njenim lutanjima i njenim strahovima. Žan- Luj Sijani želi da odlaskom u daleku prošlost da nam neku vrstu naravoučenija koje možemo izvući iz naslaga vremena, tako da nam istorija postane nezaobilazna učiteljica života i da osetimo kako gotovo iste ideje dotiču se i prepliću se kroz različito vreme. Kategorija vremena gubi značenje, a istorija ideja ostaje nešto nezaobilazno što zauvek traje.

Izvor: Kontrast

Ova izuzetna knjiga sastoji se od sedam poglavlja: Brinite o sebi, Nije drugi početak filozofije nego čuđenje, Znam samo jednu stvar, a to je da ništa ne znam, Spoznaj sebe, Mene je lako uveriti u zabludu ako vidim da nisam u pravu, Društvo nastaje zato što svako od nas nije sam sebi dovoljan i Nepravda čini čoveka sopstvenim neprijateljem. Naslovi poglavlja preuzeti su iz različitih Platonovih dela što ovom filozofskom delu daje posebnu težinu i vezuje ga za izuzetna pregnuća velikog filozofa čije nam je delo približio i predstavio Platon sećajući se svog učitelja.

Osnovno pitanje koje obuhvata praktično celo delo glasi – Da li bi filozofija koju je Sokrat zamislio i praktikovao kao brigu o sebi mogla da nam pomogne da se snađemo u svetu koji je u krizi? Tako se filozof vraća u naše vreme premreženo krizama, tugom i strahom, raznim anksioznostima u kojima se guši moderni čovek.

Izvor: Nova akropola

Sokrat se pojavljuje da nam ukaže na to da telo može da se leči samo lečenjem duše. Ono što čovek jeste, ono što ga definiše i razlikuje, to je njegova duša. Stoga je na nju usredsređena i na nju se koncentriše briga o sebi. Oruđe koje nam Sokrat daje nije ništa drugo do preispitivanje onoga što jesmo. Krize kroz koje prolazimo stavljaju nas pred složen svet, čiji su elementi, u tome se svi slažu, povezani višestrukim vezama. Iskušenje je naš učitelj, katastrofa je naš guru. Strah, prezir i jadikovanje su morbidne strasti naše svakodnevice.

Strašna pošast zvana korona napala je naš svet 2020. godine i podsetila nas na slične kataklizme koje su pohodile i naše daleke pretke. Ova pošast savremenog sveta dovela je do izolacije, dovela je u jednu tešku i specifičnu situaciju savremenog čoveka i naterala ga da grozničavo razmišlja o svom svetu i da traži mesto u njemu. Ova moderna i užasavajuća pandemija vratila nas je u vreme pojave kuge i bacila novo svetlo na znameniti roman Albera Kamija. Ponovo je istorija dobila na svojoj težini i podsetila nas na pojave koje su neizbežne i koje tako surovo opsedaju našu i prethodne civilizacije.

Izvor: CDC

Savremeni svet je težio stvaranju „globalnog sela“ i pokušavao da što više poveže ljude i učini ih u velikoj meri dostupnim jedne drugima. Sve to podseća na ono antičko vreme i trg Agoru koji je značio približavanje ljudi i strujanje ideja između njih. Nažalost, okrutna pandemija zvana korona ponovo je zapretila čovečanstvu ukidanjem međusobnih ideja i njihovom razmenom. Čovek dolazi do toga da se okreće samom sebi i da vrši detaljno preispitivanje svojih ideja i pogleda.

Sokrat zagovara idealnu državu i idealnu vladavinu u kojoj bi filozofi bili na čelu Države i svojim idejama kreirali idealni svet i ustrojstvo države. Naše raspamećeno vreme u potpunosti je demantovalo ovu Sokratovu ideju i pokazalo da je naš svet daleko od ovakvog ustrojstva i da njime vladaju mediokriteti, pohlepa, zavist, mržnja, nerazumevanje… Orvelov roman 1984. nije fantazmagorija i utopija o jednom nepostojećem svetu. Romaneskni svet Orvela postao je naša stvarnost i vreme u kome živimo. Napomenuću da je Žan-Luj Sijani apostrofirao u ovoj knjizi Hakslija i njegov romaneskni svet. Sijani i njegovo delo deluju i edukativno, jer na kraju svakog poglavlja ovaj intelektualac nam daje dodatnu literaturu koja treba da proširi naša saznanja.

POPULARNO

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

SLIČNO

Referat o stanju uma i duha u kontekstu borbe protiv zapadne...

0
Objavljujemo govor Vladimira Bolte, studenta sociologije, urednika Opsega i člana Tanke crvene linije, na skupu povodom Međunarodnog dana solidarnosti sa palestinskim narodom održanog 29....

Filozofija ivičnog iskustva

Život kao film

Manifest afirmacionizma

KOMENTARI

Cousin Rupert on U prašini ove planete
Слађана on Распето Косово
Небојша on Распето Косово
Aleksandar Sivački on El Pibe
Đorić Lazar on El Pibe
Ministar Zdravlja on 25 godina od Dejtonskog sporazuma
Младен on Učmala čaršija
Anita on Vladalac
washington on Kosmopolitizam Balkana
Nadežda on Vladalac
Владимир on Vladalac
Predivan tekst, hvala puno na ovome, vrlo je važno za sve nas on Revolucionarne ideje i dalje postoje, a postoje li revolucionari?